6.peatükk Ametivõimud
Kui Euroopasse jõudis tubakas, sattus kuninggas James I nii suurde ärevusse, et kirjutas hoiatuseks selle vastu "Traktaadi tubakast". 18,sajandi Venemaal keelas tsaar tubaka täielikult. Igaüht, keda tabati selle hukutava uue meelemürgi kasutamiselt, karistati kas piitsutamise, Siberisse saatmise või eriti huvitava karistuse - ninasöörmete lõhkilõikamisega. Need karistused olid esimest korda vahleejääjatele. Kui tubaka kuritarvitaja tabati teiselt üleastumiselt, mõisteti ta tihti surma.
18.SAJANDIL püüti Inglismaal kuulutada kohvi keelatud aineks. Ka Preisi kuningas Friedrich II tahtis kohvi keelustada. Friedrichi arvates ähvardas kohv kaubanduse tasakaalu, riigi õllekodade tulusid ja sõdurite kehalist vormi. Palgati spetsiaalsed politseinikud, kes pidid lõhna järgi ebaseaduslikke kohvipraadimiskohti.
NEW YORGI marihuaana - teetunades võis inimene tõmmata end pilve veerand dollari eest. Suurem osa marihuaanast olevat kasvanud metsikult Staten Islandil või New Jerseys nng teistes naaberosariiikides. 1930.aastate keske oli New Yorgis 500 teetoakese ringis.
1920.aastate Ameerikas, kus alkohol muutus üha raskemini kättesaadavaks ja kallimaks, hakati avama teetoakesi. Teetoakesed sarnanesid salakõrtsidega, kus müüdi ebaseaduslikult alkoholi. Ent alkoholi asemel oli seal müügil odavam ja kättesaadavam marihuaana.
1925.aastal oli Egiptuse hullumajades üle 70 protsendi hulludest hašisi sööjad või suitsetajad.
1920.AASTAL näis, et "Ohtlike uimastite akt" sai uimastiproblemi Inglismaal lõpuks ohjeldada. Oopiumiga seotud kohtuprotsesside arv langes kümne aastag 148 lt 36-le aastas. Samasuguste kohtulike süüdistuste arv seoses kokaiiniga langes 65-lt 5-le.
Väljavõte Briti valitsuse poolt määrtud India kanepi komisoni raportist 1894. aastal:
POLE ühtki tõendit nende rohtude tekitatud vaimse ja kõlbelise kahju kohta. Mõõdukas kasutamine ei vii liialdustele rohkem kui alkoholi puhul. Ganja või bhangi regulaarse mõõduka kasutamise toime on sama mis mõõdukate ja regulaarsete viskiannuste korral.
Kõige sensatsioonilisem 1930.aastat4e "marihuaanaroimadest" sooritati Floridas 16.oktoobril 1933, kui 21 aastane Victor Licata tappis kirvega ema, isa, kaks venda ja õe. Väideti, et ta sooritas mõrvad "marihuaanauima" mõjul. Ent olulisem võis olla fakt, et kui Victor Licata tappis oma ema ja isa, siis tappis ta ka oma tädi ja onu. Ta oli lähisugulaste laps. Üks tema õdedet - vendadest oli olnud vaimuhaige ja Licata ise oli kriminaalne haigusjuhtum.
McCarthy kommunismivastase nõiajahi ajastul kinnitas Anslinger, et iga narkoärika selja taga on kommunist, kes tahab valitsust kukutada. Tollal usuti, et uimastid pärinevad kommunistlikust Hiinast.
1947.aastal transportis üks Hiina oopiumismugeldaja uimasteid, lahustades need vees ja kastes vette rätiku. Ta kuivatas oopiumiga immutatud rätiku ära ja läks bussi, et sihtkohta sõita. Tema õnnetuseks oli palav ilm ning buss puupüsti rahvast täis. Varsti hakkas bussis levima seloomulik oopiumilõhn. Sissekukkunud uimastivedaja hukati.
7.peatükk Mõnuainete vedamine
Uimastid - erutus uhab soontest läbi, te tajute paranoiat ja ohtu, meeleheidet, südamepööritust, surma, eufooriat ja ebaharilikke lähedushetki võhivõõraste inimestega. Seda ei kutsu esile uimastite võtmine, vaid püüe neid tollist läbi tuua.
RAHVUSVAHELISE uimastikaubanduse käive arvatakse praegu olevat ligikaudu 400 miljardit aastas - umbes 8 protsenti kogu maailma kaubandusest, nii et uimastitööstus on suuruselt kolmas majandusharu maailmas.
ON teada, et üks Päria vaipade importija puistas vaibad üle heroiiniga, nagu oleks see koipulber. Marsruudi teises otsas puhastati vaipa tolmuimejaga ja müüdi tolmukotti kogunenud pulbrit tohutu kasumiga.
2002.aastal leiti Inglismaale viidavast liimipurkide partiist 20 miljoni naelsterlingi väärtuses heroiini ja kokaiini. Nagu ei oleks liim juba ise küllalt ohtlik.,
Ühel juhul oli kokaiinist modelleeritud kiudklaasist lemmikloomade kandekastid. Üks partii neid kaste saabus Miamisse, kus muidugi imestati, millal on Kolumbias hakatud tootma lmmikloomadele mõeldud kaupu. Ameerika eriteenistuse agendid lõikasid need tükkideks ja peenestasid tükid hakklihamasinas. Jahvatatud puru töödeldi lahustiga ja kuivatati saadud vedelikku mikrolaineahjus. Jah, tulemusks oli kokaiin. Viis kilo segatud iga lemmikloomakasti kiudklaasi sisse.
1952.aastal kasutati oopiumi transportimiseks Afganistanist ja Pkistanist Indiasse järgmist viisi. Oopium pandi tühjadesse kreeka pähkli koortesse, koored kahekaupa kokku ja kaubasaadetisse segi harilike pähklitega. Ent salakaubavedajad tegid saatusliku vea. Nad ei saatnud oma pähkleid harilikus suures pähklipartiis. Selle asemel panid nad need postipakkidesse. Tolliametnikud taipasid kähku, et tegu on väga eriliste pähklitega.
Muidugi on uimastite salaveol kõige mugavam peidik inimkeha sees. Kunstnikke on inimkeha inspi5eerind juba sajandeid. Uimastiärikaile on see kasulik liikuv abivahend täis klappe, volte, õõnsusi, kumerusi ja pimedaid peidetud kohti, mis on kõik paslikud uimastite smulgeldamiseks. Jah, me elame toppijate ja neelajate maailmas.
Uimastineelajad on aastakümneid pidevalt parandanud oma tuleusi nagu tippsportlased. Mõne aasta eest peeti heaks saavutuseks, kui üks inimene neelas alla 30 pakikese ringis. Siis tõusis keskmine tulemus 70 - 80ni. 1995.aasta oktoobris leiti, et 26aastane katmandulane Basudev Parajuli oli neelanud vähemalt 103 pakki, mis sisaldaid kokku terve kilo heroiini väärtusega 460 000 dollarit. Kas arvate, et talle kuulub maailmarekord? Briti tolliametnikud tabasid kord mehe, kes oli neelanud 260 pakki. Kuidas nad sellega toime tulevad? Kindlasti armastavad nad uimasteid.
1972.AASTAL korraldas president Nixon operatsiooni Intercet, mille käigus 2000 Ühendriikide tollitöötajat kontrollisid kõiki Mehhiko poolt üle piiri saabuvaid veokeid. Kolme nädala kestel ei leitud uimasteid, ent samal ajal ei tekkinud ka lünki hariliseks uimastivoogudes. Seepärast operatsioon lõpetati.
ESIMEST korda smugeldati oopiumi Ameerikassekariloomade sarvedes. Lehmade sarved eemaldati, täideti oopiumiga ning kruviti oma kohale tagasi. See olekski läbi läinud, kui poleks olnud üht teravapilgulist tolliametnikku.
Üks hiinlannast salakaubavedaja peeti kinni koos kassi ja kassipoegadega. Kassil ei olnud viga midagi. Kuigi ta meel oli kindlasti kurb. Kahtlust äratas kassipoegade liikumatus. Kõik nad olid uputatud, kuivatatud, seest tühjaks kaabitud, uimastit täis topitud ja korvi ema juurde tagasi pandud. Uimastikaubitsejad ei ole tõesti loomasõbrad.
8.peatükk VÕTA !
Edinburghi arst Alexander Wood leiutas õõnsa metallnõelaga süstla, mille eeskujuks oli ta sõnul mesilase astel. Sellist nõela kasutati esmakordselt 1853.aastal.
Iiri arst Francis Rynd kasutas 1844.aastal õõnsa nõela külge kinnitatud pudelit, kus vedelik raskujõu mõjul allapoole tilkus.
1987.aastal avastas Ameerika Uimastivastase Võitluse Agentuur, et kolmandik Chicago Föderaalreservi hoones asuvaid rahatähti on kokaiiniga saastatud. 1999.aasta oktoobris teatati, et rohkem kui 99 protsendil Briti rahatähtedest on kokaiini jälgi. Viiel protsendil Suurbritannis uuringus kontrollitud rahatähtedest leiti kokaiini suuremal hulgal. Teiste sõnadega oli neid tõesti kasutatud kokaiini nuusutamiseks Ülejäänud rahatähed olid nende viie protsendiga kokku puutunud rahakottides, kassaaparaatides jne. Ent kokaiini-kogused oli liiga väikesed, et avaldada joovastavat mõju ka kõige tundlikumale ninale.
Ent uimastite manustamisel alakeha kaudu võib olla ka kõrvaltoimeid, millele võiks eelistada surma. 1988.aastal hoiatasid Ameerika arstid seksi ajal kokaiinivõtmise uue meetodi eest, pärast seda kui üks 34aastane ameeriklane oli püüdnud vahekorra eel oma suguti kanalisse kokaiini süstida. Kuigi erektsioon mõne aja kestis, ei olnud tulemuseks loodetud uimastv erootiline elamus. Pärast kolm päeva kestnud erektsiooni ütles suguti lõpuks üles ja veri valgus mehe jalgade, käte, suguelundite, selja ja rinna kudedesse. Ta viidi haiglasse, kus arstid püüdsid gagreeni levikut pidurdada. Selleks olid nad sunnitud amputeerima kõik mehe sõrmed peale ühe ja ka tema jalad. Suguti kukkus ise küljest ära.