Friday, December 2, 2011

Mike Haskins "Meelemürgid" vol.4

10.peatükk Kehakoopas


1970.aastate algul tegid Ameerika John Hopkinsi ülikooli teadlased inimaju tgevust uurides tähelepanuväärse avastuse. Nende katsetulemuste järgi ei tunne inimolendid oopiumiühenditega uimastite võtmisest üksnes naudingut, vaid nad oleksid lausa nagu määratud neid aineid tarvitama. Inimaju uurimine näitas, et see näib olevat konstrueeritud spetsiaalselt morfiini ja heroiini taoliste uimastite võtmiseks ja nautimiseks.


Termin endorfiin on lühend sõnadest endogeenne morfiin. Seda võiks nimetaa "kehas moodustuvaks heroiiniks".

Kui heroiini tüüpi uimastid suudavad luua valuvaba mulli, kuhu kasutaja pageb kogu maailm probleemide eest, siis ketamiin surmab valu tajumise, kuigi toimib hoopis teisit. Ketamiin on seoseid lõhkuv anesteetikum. Erinevalt harilikust valuvaigistist ei aeglusta ketamiin kehategevust, vaid kiirendab seda. See ei lase ajul valu fikseerida, sest blokeerib hariliku mõtlemise täielikult. Vaakumise sattunud aju ei näe, kuule ega tunne midagi. See ei ole teadlik kehast, millest asub. Kuna aju ei suuda teha midagi muud, loob see mälestustest, unistustest ja kujutlustest teise reaalsuse.

"Kas mul on kujunenud kokaiiniharjumus? Muidugi mitte. Ma ju teaksin, sest olen seda juba aastaid võtnud." Tallulah Bankhead

Uimastite erinevad toimed on tingitud iga indiviidi aju mõttetegeuvse kummalistest iseärasustest. Üks haiglaintern teatas, et ta ravis "keskealist kergete vaimsete häiretega hipit", kes kaebas, et tal on peenises võõrkeha. Pärast mõne marihuaanasigareti suitsetamist oli see isik otsustanud vaadta, mis juhtub, kui ta topib peenisesse kolme jala pikkuse akvaariumitoru. Mees suutis sisse toppida terve toru, välja arvatud 6tolline ots. Siis avastas ta, et seda välja tõmmata oli veel raskem. Ta proovis torust traati läbi ajada. See jäi omakorda kinni. Seepärast loobus ta samal päeval veel midagi ette võtmast ja heitis magama.
Öö ei lahendanud probleemi ja nüüd leidis mees, et "tal on raskusi aiatöö tegemisega, kui toru ripub peenise otsast alla. " Seepräast lõikas ta toru otsa peenise otsaga tasaseks. Lõpuks toodi mees haiglasse. Röntgen läbivaatus kinnitas patsiendi ütlust, et tal on toru ja traat peenisesse kinni jäänud. Selgus, et need on tal põie küljes sõlmes. Üks uroloog suutis ülekoormatud kusetee kaudu kuidagi arstiriistadega ligi pääseda, lõikas sõlme läbi ja tõmbas toru välja.

Ainult 5-10 protseti kõvade uimastite tarbijaist muutub sõltlasteks.

12.peatükk Loomad ja uimastid


Böömimaa siidisabad saavad alkoholi pihlakamarjadest, mõnikord ahmivad nad neid nii palju, et maksakahjustustega alkohoolikuist linde leitakse virnas surnult maas, kuna nad on oksalt alla kukkunud.


Madagaskaril on täheldatud, et leemurid hoiavad tuhatjalgu hammaste vahel, näksivad neid tasakesi, et vihale ärritada, ja veeretavad siis putukaid mööda oma karva. Lõuna-Ameerika kaputsiinahvid teevad samuti. Kui tuhatjalgu rünnatakse, eritavad nad enda kaitseks surmavaid kemikaale - bensokinooni ja vesiniktsüaniidi. Leemurid kasutavad tuhatjalgu tillukeste salvituubidena, et määrida end tõrjevahendiga kaitseks moskiitode ja teiste putukate vastu.
Ent leemurid näivad protseduuri nautivat rohkem kui võiks putukavastase karvauhastamise korral arvata - niisamuti nagu kassidele meeldib naistenõges. Tegelikult hakkavad leemurid tuhatjala mõjul ilastama ja käituvad paarkümmend minutit, nad oleksid nad transis või narkojoobes. Lõuna-Ameeriks kaputsiinahvid isegi jagavad omavahel neid ronivaid selgrootuid ja istuvad seltskonniti, ulatades tuhatjalga käest kätte.

2002.aasta algul Devoni Ilfracombe'i kogukonnakolledžisse viidud narkooer võttis oma tööd tõsiselt. Koer nimega Bonnie toodi sinna ainult näitlikustama politsei demonstratsioonüritust uimastite kahjulikkusest. Aga kui poisid ja tüdrukud pärast vestlust saalist väljuma hakkasid, kasutas Bonnie võimalust ja näitas üht noorterühma politseinikele kui võimalikke narkareid. Muidugi kogus Bonnie omanik siis õpilaste kappidest natuke kanepit kokku ja neli poissi vahistati.

Eksperiment, mis korraldati 1960.aastail, võrdles heroiini ja kokaiini mõju. Ühele rottide rühmale anti heroiini ja teisele kokaiini. Heroiin näis loomade tervisele ja meeleolule positiivset mõju avaldavat. Põhjus seisnes selles, et kuigi rottidel tekkis sõltuvus, muutusid nad heroiini mõjul aeg-ajalt uniseks. Siis magasid nad tükk aega ega võtnud heroiini. Nad jätkasid ka söömist, joomist ja enese puhastamist. Selles suhtes käitusid nad märksa paremini kui paljud inimestest heroiinipruukijad.
Kokaiin seevastu on stimulant. Rotid, kellele anti kokaiini, ei tahtnudki enam midagi muud. Nad jätsid järele alles siis, kui vajusid kurnatusest kokku. Vahel tõusid nad präast uuesti jalule ning asusid jälle kokaiini manustama. Mõnikord nad ei tõusnud, sest olid surnud. Alles siis tegid nad kokaiiniga lõpu.


Ühes katses õpetati šimpansid kokaiinisüsti saamiseks lööma vastu metallposti. Kui see oli neil selge, tehti nende elu natuke raskemaks, et näha , kui kaua nad on valmis kokaiini saamiseks vastu posti lööma. Üks šimpans lõi peaaegu 13 000 korda, et saada üht kokaiinisüsti. Pole ime, et kokaiinisõltlased on nii sihikindlad ja tugevasti motiveeritud tüübid.


13.peatükk Kunstnike fantaasiamängud


1960 aastate algus õpetas sõber Timothy Leary Ginsbergi tarvitama hallutsinogeene psilokübiini kujul. Ginsberg kiskus end psilokübiini mõjul ihualasti, käis Leary majas ringi ja korrutas : "Ma olen messias.Ma olen tulnud maailmale armastust jutlustama. Me läheme tänavaile ja õpetame inimesi armastama."  Ginsberg oli spontaalselt käivitanud kou järgmie aastakümne hipiliikumise.


Armstrong nimetas heroiini drastiliseks aineks. Nagu tähendas Artie Shaw: "Džäss sündis viskivaadis, kasvas üles marihuaana toel ja heidab hinge heroiiniga."

John Lennon rääkis, kuidas biitlite salvestamiskarjääri võib jaotada etappideks vcastavalt uimastile, mia nad parajasti tarvitasid. Nende esialgne energiline rock'n'roll tugines preludiini tblettidele, mida nad sel ajal Hamburgis võtsid. "Rubbrs Soul'i" aja mahedamad kõlavärvid 1965.aastal olid mõjustatud marihuaanast. "Sergeant Pepperi" hoogsamad ja värvikamad nägemused tulenesid LSDst ja "The White Albumi" lugude, nagu "I'm So Tired" sünge meeleheite põhjuseks olid Lennoni heroiinisüstid.

Bill Hicks: " Biitlid olid vahel nii pilves, et lasid isegi Ringol paaris loos laulda. "

14.peatükk Topi piipu ja tõmba


Antiikmaailmas söödi salatit jahutavate ja värskendavate omaduste tõttu. Rooma keiser Augustus uskus, et salat oli ta ohtlikust haigusest terveks ravinud, püstitas salatile altari ja ka ausamba.





Saturday, November 5, 2011

Mike Haskins "Meelemürgid" vol.3

6.peatükk Ametivõimud


Kui Euroopasse jõudis tubakas, sattus kuninggas James I nii suurde ärevusse, et kirjutas hoiatuseks selle vastu "Traktaadi tubakast". 18,sajandi Venemaal keelas tsaar tubaka täielikult. Igaüht, keda tabati selle hukutava uue meelemürgi kasutamiselt, karistati kas piitsutamise, Siberisse saatmise või eriti huvitava karistuse - ninasöörmete lõhkilõikamisega. Need karistused olid esimest korda vahleejääjatele. Kui tubaka kuritarvitaja tabati teiselt üleastumiselt, mõisteti ta tihti surma.


18.SAJANDIL püüti Inglismaal kuulutada kohvi keelatud aineks. Ka Preisi kuningas Friedrich II tahtis kohvi keelustada. Friedrichi arvates ähvardas kohv kaubanduse tasakaalu, riigi õllekodade tulusid ja sõdurite kehalist vormi. Palgati spetsiaalsed politseinikud, kes pidid lõhna järgi ebaseaduslikke kohvipraadimiskohti.

NEW YORGI marihuaana - teetunades võis inimene tõmmata end pilve veerand dollari eest. Suurem osa marihuaanast olevat kasvanud metsikult Staten Islandil või New Jerseys nng teistes naaberosariiikides. 1930.aastate keske oli New Yorgis 500 teetoakese ringis.

1920.aastate Ameerikas, kus alkohol muutus üha raskemini kättesaadavaks ja kallimaks, hakati avama teetoakesi. Teetoakesed sarnanesid salakõrtsidega, kus müüdi ebaseaduslikult alkoholi. Ent alkoholi asemel oli seal müügil odavam ja kättesaadavam marihuaana.

1925.aastal oli Egiptuse hullumajades üle 70 protsendi hulludest hašisi sööjad või suitsetajad.

1920.AASTAL näis, et "Ohtlike uimastite akt" sai uimastiproblemi Inglismaal lõpuks ohjeldada. Oopiumiga seotud kohtuprotsesside arv langes kümne aastag 148 lt 36-le aastas. Samasuguste kohtulike süüdistuste arv seoses kokaiiniga langes 65-lt 5-le.

Väljavõte Briti valitsuse poolt määrtud India kanepi komisoni raportist 1894. aastal:
POLE ühtki tõendit nende rohtude tekitatud vaimse ja kõlbelise kahju kohta. Mõõdukas kasutamine ei vii liialdustele rohkem kui alkoholi puhul. Ganja või bhangi regulaarse mõõduka kasutamise toime on sama mis mõõdukate ja regulaarsete viskiannuste korral.

Kõige sensatsioonilisem 1930.aastat4e "marihuaanaroimadest" sooritati Floridas 16.oktoobril 1933, kui 21 aastane Victor Licata tappis kirvega ema, isa, kaks venda ja õe. Väideti, et ta sooritas mõrvad "marihuaanauima" mõjul. Ent olulisem võis olla fakt, et kui Victor Licata tappis oma ema ja isa, siis tappis ta ka oma tädi ja onu. Ta oli lähisugulaste laps. Üks tema õdedet - vendadest oli olnud vaimuhaige ja Licata ise oli kriminaalne haigusjuhtum.

McCarthy kommunismivastase nõiajahi ajastul kinnitas Anslinger, et iga narkoärika selja taga on kommunist, kes tahab valitsust kukutada. Tollal usuti, et uimastid pärinevad kommunistlikust Hiinast.

1947.aastal transportis üks Hiina oopiumismugeldaja uimasteid, lahustades need vees ja kastes vette rätiku. Ta kuivatas oopiumiga immutatud rätiku ära ja läks bussi, et sihtkohta sõita. Tema õnnetuseks oli palav ilm ning buss puupüsti rahvast täis. Varsti hakkas bussis levima seloomulik oopiumilõhn. Sissekukkunud uimastivedaja hukati.

7.peatükk Mõnuainete vedamine

Uimastid - erutus uhab soontest läbi, te tajute paranoiat ja ohtu, meeleheidet, südamepööritust, surma, eufooriat ja ebaharilikke lähedushetki võhivõõraste inimestega. Seda ei kutsu esile uimastite võtmine, vaid püüe neid tollist läbi tuua.


RAHVUSVAHELISE uimastikaubanduse käive arvatakse praegu olevat ligikaudu 400 miljardit aastas - umbes 8 protsenti kogu maailma kaubandusest, nii et uimastitööstus on suuruselt kolmas majandusharu maailmas.

ON teada, et üks Päria vaipade importija puistas vaibad üle heroiiniga, nagu oleks see koipulber. Marsruudi teises otsas puhastati vaipa tolmuimejaga ja müüdi tolmukotti kogunenud pulbrit tohutu kasumiga.

2002.aastal leiti Inglismaale viidavast liimipurkide partiist 20 miljoni naelsterlingi väärtuses heroiini ja kokaiini. Nagu ei oleks liim juba ise küllalt ohtlik.,

Ühel juhul oli kokaiinist modelleeritud kiudklaasist lemmikloomade kandekastid. Üks partii neid kaste saabus Miamisse, kus muidugi imestati, millal on Kolumbias hakatud tootma lmmikloomadele mõeldud kaupu. Ameerika eriteenistuse agendid lõikasid need tükkideks ja peenestasid tükid hakklihamasinas. Jahvatatud puru töödeldi lahustiga ja kuivatati saadud vedelikku mikrolaineahjus. Jah, tulemusks oli kokaiin. Viis kilo segatud iga lemmikloomakasti kiudklaasi sisse.

1952.aastal kasutati oopiumi transportimiseks Afganistanist ja Pkistanist Indiasse järgmist viisi.  Oopium pandi tühjadesse kreeka pähkli koortesse, koored kahekaupa kokku ja kaubasaadetisse segi harilike pähklitega. Ent salakaubavedajad tegid saatusliku vea. Nad ei saatnud oma pähkleid harilikus suures pähklipartiis. Selle asemel panid nad need postipakkidesse. Tolliametnikud taipasid kähku, et tegu on väga eriliste pähklitega.

Muidugi on uimastite salaveol kõige mugavam peidik inimkeha sees. Kunstnikke on inimkeha inspi5eerind juba sajandeid. Uimastiärikaile on see kasulik liikuv abivahend täis klappe, volte, õõnsusi, kumerusi ja pimedaid peidetud kohti,  mis on kõik paslikud uimastite smulgeldamiseks. Jah, me elame toppijate ja neelajate maailmas.

Uimastineelajad on aastakümneid pidevalt parandanud oma tuleusi nagu tippsportlased. Mõne aasta eest peeti heaks saavutuseks, kui üks inimene neelas alla 30 pakikese ringis. Siis tõusis keskmine tulemus 70 - 80ni. 1995.aasta oktoobris leiti, et 26aastane katmandulane Basudev Parajuli oli neelanud vähemalt 103 pakki, mis sisaldaid kokku terve kilo heroiini väärtusega 460 000 dollarit. Kas arvate, et talle kuulub maailmarekord? Briti tolliametnikud tabasid kord mehe, kes oli neelanud 260 pakki. Kuidas nad sellega toime tulevad? Kindlasti armastavad nad uimasteid.

1972.AASTAL korraldas president Nixon operatsiooni Intercet, mille käigus 2000 Ühendriikide tollitöötajat kontrollisid kõiki Mehhiko poolt üle piiri saabuvaid veokeid. Kolme nädala kestel ei leitud uimasteid, ent samal ajal ei tekkinud ka lünki hariliseks uimastivoogudes. Seepärast operatsioon lõpetati.

ESIMEST korda smugeldati oopiumi Ameerikassekariloomade sarvedes. Lehmade sarved eemaldati, täideti oopiumiga ning kruviti oma kohale tagasi. See olekski läbi läinud, kui poleks olnud üht teravapilgulist tolliametnikku.

Üks hiinlannast salakaubavedaja peeti kinni koos kassi ja kassipoegadega. Kassil ei olnud viga midagi. Kuigi ta meel oli kindlasti kurb. Kahtlust äratas kassipoegade liikumatus. Kõik nad olid uputatud, kuivatatud, seest tühjaks kaabitud, uimastit täis topitud ja korvi ema juurde tagasi pandud. Uimastikaubitsejad ei ole tõesti loomasõbrad.

8.peatükk VÕTA !



Edinburghi arst Alexander Wood leiutas õõnsa metallnõelaga süstla, mille eeskujuks oli ta sõnul mesilase astel. Sellist nõela kasutati esmakordselt 1853.aastal.


Iiri arst Francis Rynd kasutas 1844.aastal õõnsa nõela külge kinnitatud pudelit, kus vedelik raskujõu mõjul allapoole tilkus.


1987.aastal avastas Ameerika Uimastivastase Võitluse Agentuur, et kolmandik Chicago Föderaalreservi hoones asuvaid rahatähti on kokaiiniga saastatud. 1999.aasta oktoobris teatati, et rohkem kui 99 protsendil Briti rahatähtedest on kokaiini jälgi. Viiel protsendil Suurbritannis uuringus kontrollitud rahatähtedest leiti kokaiini suuremal hulgal. Teiste sõnadega oli neid tõesti kasutatud kokaiini nuusutamiseks Ülejäänud rahatähed olid nende viie protsendiga kokku puutunud rahakottides, kassaaparaatides jne. Ent kokaiini-kogused oli liiga väikesed, et avaldada joovastavat mõju ka kõige tundlikumale ninale.

Ent uimastite manustamisel alakeha kaudu võib olla ka kõrvaltoimeid, millele võiks eelistada surma. 1988.aastal hoiatasid Ameerika arstid seksi ajal kokaiinivõtmise uue meetodi eest, pärast seda kui üks 34aastane ameeriklane oli püüdnud vahekorra eel oma suguti kanalisse kokaiini süstida. Kuigi erektsioon mõne aja kestis, ei olnud tulemuseks loodetud uimastv erootiline elamus. Pärast kolm päeva kestnud erektsiooni ütles suguti lõpuks üles ja veri valgus mehe jalgade, käte, suguelundite, selja ja rinna kudedesse. Ta viidi haiglasse, kus arstid püüdsid gagreeni levikut pidurdada. Selleks olid nad sunnitud amputeerima kõik mehe sõrmed peale ühe ja ka tema jalad. Suguti kukkus ise küljest ära.

Sunday, October 30, 2011

Mike Haskins "Meelemürgid" vol.2

4.peatükk Saavutused


Victoria ajal müüdi  laialdaselt oopiumi ja paljusid preparaate, kus see oli peamine koostisosa. Kuid alles päris 19.sajandi lõpul saatis Saksamaal asuv Bayeri keemiatehas esimest korda mügile kõigi aegade menukaima oopiumist välja töötatud toote. See on praegugi kõikjal müügil ning iga päev kasutavad inimesed seda kogu maailmas.

Kas oskate arvata, millega on tegu?
1897 esitas Felix Hoffman Heinrich Dreserile kahte uut keemilist ühendit. Üks oli atsetüülsalitsüülhape ja teine diatsetüülmorfiin.  Esimene nimetati ümber aspiriiniks ja teine heroiiniks.

Firma Bayer registreeris kaubamärgi heroiin ja saatis selle 1898.aastal müügile. 1902.aastal sai firma 5 protsenti kogu kasumist suurepärase uue kõharohu heroiini müügist. Varsti oli Bayeri toode müügil väga mitmesugusel kujul: heroiinikapslid, heroiiniga köhakommid, heroiinitaletid, vees lahustuvad heroiinisoolad ja heroiinieliksiir glütseriinilahuses. Ent arstid täheldasid õige pea, et patsiendid on hakanud kohutavalt palju köharohtu võtma.

19.sajandi lõpus tahtis üks teadlane saada kuulsakd uue imeravimiga, millega tema arvates sai ravida paljusid haigusi, sealhulgas sõltuvust teistest ravimitest. Ravimi nimi oli kokaiin ja teadlase nimi Sigmund Freud. Mõlemad said kuulsaks, kui hoopis teisiti.

Aine, mida me tunneme praegu kokaiini nime all, eraldas kokapõõsa lehtedest esimesena 1859.aastal Göttingeni ülikooli teadlane Albert Niemann.

Sigmund Freudi esimene panus maailma oli angerja suguelundite asukoha avastamine.

Aasta pärast esmast kokkupuudet kokaiiniga ehk siis 186.aastal tarvitas Ernst von Fleischl-Marxow mõne kuu kestel 1800 marga eest kokaiini ja süstis endale iga päev grammi seda ainet. Viimastel aastatel peetakse üht grammi kokaiini normaalsele täiskasvanule surmavaks koguseks.

1887.aastal eraldas Jappani teadlane dr Nagoyoshi Nagai efedrataimest aktiivaine efedriini ja 1893.aastal sünteesis ta efedriinist metametamiini. 1927.aastal sünteesis Ameerika teadlane Gordon Alles amfetamiini.

Üks amfetamiini variante oli fenmetrasiin, mida müüdi preludiini nime all. Just Prellies aitas biitlitel anda 1961.aastal Hamburgi baarides kaheksatunniseid kontserte.

PAHANDUSI juhtus ka teadlaste rühmal, kes uuris 1960.aastail Edinburghis MacFarlan, Smith & Co laboris tebaiini. Nende töö tulemuseks oli aine nimega etorfiin Õnnetuseks otsustasid teadlased, enne kui taipasid, mis avastuse nad olid teinud, juua tassikese teed. Kuna neil polnud lusikat ega isegi liigutamispulgakesi, segasid nad oma ergutavat jooki klaaspulgaga, mida oli äsja kasutatud katse sooritamisel. Nad tulid teadvusele alles tükk aega hiljem ja mõistsid, kui tugevatoimelise ained nad olid välja töötanud. Etorfiin on morfiinist 10 000 korda tugevam ja seda kasutatakse elevantide narkoosiks.

Denis Leary on öelnud " KRÄKK. Kräki võis leiutada ainult newyorklane. Ainult New Yorgis võis leiduda mõni kutt, kellele kokaiinist veel väheks jäi."

Tsivilisatsioon on suutnud seni kuidagi püsima jääda, hoolimata kräkist, heroiinist ja kõigest muudest viimasel aastasajal leiutatud keemilistest ühenditest.

5.peatükk Turundusvõimalused


Alles 20.sajandi algul kuulutati lõõgastavad uimastid ebaseaduslikuks. Enne seda müüdi aineid, mida nüüd loetakse kõige kangemate uimastite hulka, kogu Suurbritannias ja Ameerikas peatänavakauplustes. Vahel müüdi neid puhtalt, teinekord olid need kostisosadeks lõputus ravimiste, toniseerimis- ja ergutusvahendite sortimendis. Mõni neist on veidi teisendatult müügil praegugi.


Thomas Dover oli 18.sajandi alguse piraat, kes sooritas laevaga The Duke röövretki Lõuna - Ameerika rannikule. 2.veebruaril 1709 pästsid Dover ja ta mehed Juan Fernandeze saarelt sinna laevaõnnetuse järel sattunud meremehe Alexaner Selkirki. Mõni aasta hiljem andis Alexander Selkirk inspiratsiooni Daniel Defoe 1719.aastal ilmunud raamatule "Robinson Crusoe elu ja kummalisd seiklused".

Oopiumi müüdi ravimkuulikestes, köhakompvekkides, segapulbris, mis koosnes oopiumist, seebis ja oopiumist; tina- ja oopiumikapslites, oopiumiäädikas, oopiumiveinis, oopiumilinimedis ja oopiumiklistiiri-vahendis. Oopium oli oluline ka jookides nagu magunapeatee.

19.sajandi lõpul oli oopiumil rivaal. Aastaks 1900 kuulus kokaiin Ameerika Ühendriikides viie levinuima farmaatsiatoote hulka ning seda müüdi ligikaudu 2 dollarit ja 50 senti gramm. Kokaiini kasutati samuti nagu oopiumi paljudes ravimtoodetes, mille hulka kuulusid kokaiinisiirupid, -pastillid, -veinid, -toonikumid, -eliksiirid, -palsamid, -salvid ja muud kosutusvahendid.

1910.aastal võttis kapten Scott lõunanaba - ekspeditsioonile kaasa kokaiini- ja tsingitablette. Aasta varem oli Ernest Shackleton oma Antarktika-retkel kasutanud kokaiinitablette Forced Match. Kuigi Shackletoni mehed olid 40 tundi söömata, päikesest põlenud, külmast näpistatud ja kurnatud, püsisid nad jalul tänu iga tund saadavale Forced Match doosile, mida tootja reklaamis kui "jõuduandvat ilma järgneva depressioonita". Slle tulemusel jõudis Shackletoni tiim järgmise baaslaagrini ja pääses eluga.

Oopiumitinktuur maskeeris oopiumi mõru maitset veiniga ja tegi eurooplastest tarbijaile suupärasemaks. Vin Mariani tegi sedasama kokaga. Toote "salaretseptiks" oli leotada hakitud kokalehti mõni tund veinis, siis kurnata vein ja villida müügiks pudelitesse.

19.sajand oli uimasteid sisaldavate massitoodete kõrgaeg, ent 20.sajandil jätkasid farmaatsiafirmad uute ravimite turule paiskamist, mis mõjusid hoopis teisiti, kui oli kavatsetud.

Üksa valdkond, kus amfetamiinid osutusid eriti tõhusaks, oli kaalust mahavõtmine. 1940.aastail tohti Ameerika Ühendiriikides seaduslikult osta 100 amfetamiinitabletti, mis maksid 75 senti. Kuna need kiirendavad ainevahetust, peeti neid üliheaks abinõuks ülekaalulisuse vastu. Üks amfetamiini abil saleneja - Katherine Carson Texasest - sai auhinnaks 5000 dollarit, sest võttis nelja kuuga edukalt maha 57 kilo.

Thursday, October 27, 2011

Mike Haskins "Meelemürgid" vol.1

Esiteks pean mainima, et see raamat on täis palju-palju silmaringi avardavat informatsiooni, mistõttu soovitan seda kõigil lugeda.


1.peatükk Ülevas meeleolus

Mõnes mõttes on kõik uimastid muidugi ohutud, olgu need lubatud või keelatud, olenemata päritolumaast ja toorainest. Mured algavad siis, kui neid sisestatakse inimkehasse.
Võib-olla ei muudagi uimastid eriti inimeste mõtteviisi, pigem toovad esile olemasolevaid iseloomujooni.

KUNi viimase ajani peeti inuitte (eskimoid) ainsaks rahvaks, kes ei kasutanud psühhotroopseid aineid. Põhjus seisnes selles, et neil pole võimalik midagi kasvatada. See antropoloogiline anomaalia lõppes, kui maadeavastajad viisid neile alkoholi.

Tuhandete kanepi kohta kirjtatud raamatute seas on põhjapanevaim Jack Hereri "The Emeror Wears No Clothes. The Authoritative Historical  Record of Cannabis and the Conpirancy Against Marijuana"(Keiser on alasti. Usaldusväärne ülevaade kanepi ajaloost ja marihuaana vastu peetavast sõjast.) või siis Jason Kingi ilmeka pealkirjaga "The Cannabible". Palju on ka kasvatamisõpetusi, kusjuures kanepiviljelus guruks on ilmselt Jorge Cervantes, kes on avaldanud raamatuid "Marijuana Indoors: Five Easy Gardens" (Marihuaana toas : viis lihtsat aeda) ja "Marijuana Outdoors: Guerilla Growing"(Marihuaana õues: geriljakasvatus).

TÄNAPÄEVAL annab uimastikaubandus mõnes riigis suure osa rahvuslikust kogutoodangust. Selle äärmustest annavad ettekujutuse ühe sKolumbia kokaiiilaboris 1984.aastal korraldatud reidi järelmõjud. Pärast reidi tegid labori omanikud Kolumbia vallitsusele ahvatleva ettepaneku. Nad pakkusid, et maksavad vastutasuks puutumatuse eest oma pangaarvelt kinni riigi 13 miljardi dollari suuruse välisvõla.

Üks raamat ütleb: " Uimasti on iga aine, mis oma keemilise koostise tõttu muudab elusolendi struktuuri või funktsioneerimist." Nii võib öelda iga aine kohta heroiinist kuni köögikapis oleva suhkruni. Autor Andrew Tyler rõhutabki, et kord kuus kokaiini nuusutav inimene on valinud endale vähem ohustava meelemürgi kui see, kes tarbib iga päev hulgaliselt maiustustes, rämpstoitudes ja jookides olevat suhkrut.

2.peatükk Pilves oldi juba kiviajal

Uimastikasutus on olnud üks inimelu palgeid nii kaua, kui me suudame ajalukku tagasi vaadata. Ühe autoriteetse eriteadlase arvates poleks inimtsivilisatsioon hakanudki ilma uimastiteta arenema.


Ameerika teadlane Carl Sagan pakub välja teooria, et esimesi samme tsivilisatsioooni tekkel võisid astuda need meie esivanemad, ks tahtsid endale natuke mõnurohtu kasvatada. Ta uuris Kesk - Aafrika pügmeesid, kes elavad ikka veel ürgsete küttide - korilaste kombel. Seepärast pole nad kunagi rajanud alalisi elukohti ega põllulappe. Ühe erandiga. Nad külvasid ja harisid kanepit, mis on kasutusel nende usulistel tseremooniatel.
 See mudel kordub ka mitmel pool kogu maailmas.
Põhja - Ameerikas põlastasid mustjalgindiaanlased traditsioonilist põlluharimist. Aga ometi kasvatasid nad tubakat.
Austraalia aborigeenid ainult psühhotroopset piturit.
Lähis - Idas, eriti eoliidiajastu Jeerikos, olid esimesed viljeldavad taimed narkootilised mandragora, koerapöörirohi ja belladonna.
Lõuna - Ameerikas hakkasid indiaanlased 8000 aasta eest aias tubakat kasvatama.

Iidse Hiina traditsiooni järgi olevat Shen Nungil kõht läbi paistnud, mis andis pidusöökidel kindlasti palju kõneainet. Ühel päeval, kui keiser oli söönud  puu küljest rohelisi lehti, märkas ta, et lehed hakkasid tema sees ringi ujuma. Mõni aeg pärast seda leidis ta, et tema läbipaistev kõht oli täiesti puhastunud. Nii tehti kindlaks tee värskendav ja jõudu taastav toime.

Aastal 450 eKr kirjutas Kreeka ajaloolane Herodotos, kuidas sküüdid võtsid niisugusel korral kanepiseemneid, "pugesid riide alla ja panid seemned tulikuumadele kividele. Need hakkasid suitsema ja tekitasid rohkem auru kui ükski kreeka aurusaun. Sküüdid läksid selle auru mõjul meelest ära ja hakkasid valjusti kisendama."

Vanade roomlaste arstimiskunstis kasutati oopium koos teiste rohtudega operatsioonide ajal, et patsiendid ei karjuks ega rabeleks vastu. Oopiumiga uimastati patsient ja vähendati tema liikuvust, koerapöörirohi suigutas maama ja võis tekitada mälukaotust ning alraun aeglustas pulssi ja nõrgendas valu. Rooma kirurgidele oli tätsaks abivahendiks ka kiirus - operatsioon tuli sooritada nii kärmesti kui võimalik.

 3.peatükk See on täiesti loomulik


Ameerika Ühendriikide iseseisvusdeklaratsioon kirjutati 1776.aastal kanepipaberile.


Tuhandete kanepi kohta kirjutatud raamatute seas on põhjapanevaim Jack Hereri "The Emperor Wears No Clothes. The Authoritative Historical Record of Cannabis and the Conpiracy Against Marijuana"(Keiser on alasti. Usaldusväärne ülevaade kanepi ajaloost ja marihuaana vastu peetavast sõjast) või siis Jason Kingi ilmeka pealkirjaga "The Cannabible". Palju on ka kasvatamisõpetusi, kusjures kanepiviljeluse guruks on ilmselt Jorge Cervantes, kes on avaldanud raamatuid " Marijuana Indoors: Five Easy Gardens"(Marihuaana toas : viis lihtsat aeda) ja "Marijuana Outdoors:Guerilla Growing"(Marihuaana õues:geriljakasvatus). Menuka on ka kokaraamatud näiteks "Gourmet Cannabis Cookery: the High Art of Marijuana Cuisine"(Kanepikokandus gurmaanidele: marihuaana kõrge kokakunst), tervisekäsiraamatud "The Healing Magic of Cannabis"(Kanepi raviv võlujõud), eliidile mõeldud käsiraamatud "The Connoisseur's Handbook of Marijuana" (Marihuaana käsiraamat asjatundjatele) ja isegi eakatele kasutajatele mõeldud käsiraamatud "Grandpa's Marijuana Handbook: A User's Guide for Ages 50 & Up"(Vanaia marihuaanakäsiraamat: juhtnöörid 50 - aastastele ja vanematele).

Raamtus "A Mad World, My Masters" ("Hullumeelne maailm, mu peremehed") kirjeldab John Simpson, kuidas ta külastas sügaval Amazonase südames asuvat kokaturgu. Hämmastaval kombel leidis Simpson, et kõik selle kauge Remolino küla poed müüsid muruniidukeid nagu teie kohalik kodumeistri pood. See ei tähenda, et kõik elanikud oleksid tahtnud oma eesaeda tipp-topp korras hoida. Muruniidukite abil peenestati kokalehed massiks, millest seejärel valmistati pasta ja müüdi ärimeestele.

Kokapõõsa lehed sisaldavad mitmeid kasulikke aineid. Seega on koka kohalikele elanikele tasuta looduslik vitamiinisüst. Indiaanlased söövad päevas harilikult umbes 60 grammi lehti. Sealt saavad nad enam-vähem kõik ellujäämiseks vajalikud vitamiinid.
Peale selle need stimuleerivad ja aitavad hingata kõrgmäestiku hõredas õhus. Kokal on veidi ka afrodisiaagi mainet. Seega sisaldab see kokkuvõttes kõike, mia vajate täisväärtuslikuks aktiivseks päevaks Andides.

Maailma olulisemad uimasteid kasutavad usundid on:
Rastafarianism, Santo Daime kirik, Barquinha, Uniao de Vegetal, Gnostisismo Revolutionario de la Conscienca de Krishna, Bwiti, Põlisameeriklaste kirik ehk pejotism, Tõelise sisevalguse tempel.

Näiteks alraunijuur oli tähtis koostisosa lennujoogis, kusjuures selle mahla hõõruti vastuõtlikesse limaskestadesse (nagu tuppe), et tekitada tugevaid ja sageli seksuaalselt ekstaatilisi hallutsinatsioone.

Mõnes Ida - Aafrika ja Araabia osas tarvitab katat(katapõõsas) seltskondlikult ikka veel ligikaudu 80 protsenti elanikkonnast. Läänes pole see eriti populaarne, kuid on Suurbritannias seniajani seadusega lubatud. Iga nädal veetakse läbi Heathrow lennujaama umbes 7 tonni katalehti, mida müüakse Londoni aedviljakauplustes avalikult, 4 naela kimp.

Briti seaduste järgi pole psühhotroopsed seened keelatud, kui nad on värskelt nopitud, kuid seadusevastane on nendega midagi teha, näiteks kuivatada, keeta või müüa mõnes külapoes.

Tuesday, October 18, 2011

Kurt Vonnegut "Tapamaja, korpus viis ehk Laste ristisõda"

Üks mu tuttav lasti Dresdenis tõepoolest maha, kuna ta võttis teekannu, mis ei olnud tema oma.

J ta jutustas mulle kontsentratsioonilaagritest ja sellest, kuidas sakslased surnud juutide rasvast seepi ning küünlaid tegid, ja nõnda edasi.

Eheu, fugaces labuntur anni.(Oh häda, kiirelt lähevad aastad.)

Ja ma küsisin endalt, missugune on olevik: kui avar, kui sügav, ja missugune osake sellest on minu hoida.

Meil siin Maal on lihtsalt selline illusioon, et hetked järgnevad üksteistele nagu pärlid kees ja kui hetk on möödas, on ta möödas igaveseks.

Barbara oli üsna nägus noorik, välja arvatud jalad , mis olid nagu Edward-stiilis tiibklaveril.

Vahekohtunik tõi veidra uudise. Teoreetiline vaenane oli kogudust õhust teoreetiliselt märganud. Nüüd olid nad kõik teoreetiliselt surnud. Teoreetilised laibad naersid ja sõid isukalt keskpäevast einet.

Elus on mõndagi targemat kui see, mis sa raamatutest loed. Küll sa ise näed.

Billy Pilgrim pani end riidesse. Ta tõmbas selga ka väikese palitu. See kärises selja pealt ja õlgadest lõhki, nii et varrukad tulid täiesti lahti. Palitust sai karvakraega vest. Palitu oli mõeldud nii, et see hakkaks laienema omaniku piha kohalt, kuid nüüd toimus see laienemine Billy kaenlaaukudes. Sakslased leidsid, et Billy on üks kõige rõõgatumalt naljakas asi, mida nad on Teises maailmasõjas näinud. Nad naersid ja naersid.

Relvi Billyl ei olnud. Kõige ohtlikum ese, mis nad tema juurest leidsid, oli 2 tolline pliiatsi jupp.

Issand, anna mulle meelekindlust leppida asjadega, mida ma muuta ei saa, julgust muuta asju, mida ma muuta saan, ja tarkust nende vahel alati vahet teha.

Weary nuttis kohutava valu pärast jalgades. Hingedega puukotad hõõrusid ta jalad verepudingiks.

Niisiis avas Billy pudeli kaela pöidla abil. Mingit pauku ei kostnud. Sampanja oli välja surnud.

Palitu külge paistis olevat kinni külmunud mingi surnud karvane loom. See loom oli tegelikult palitu karusnahkne krae.

Ta oli nii vana, et tema poeg oli merejalaväelaseks Vaikse ookeani sõjateatris.

Uks löödi seestpoolt lahti. Ukse vahelt hüppas välja valgus ja pistis vanglast põgnema kiirusega 186 000 miili sekundis.

Kui Billy suppi jõllitas, tõusid põhjast unise majesteetlikkusega pinnale ürgaegsed mullid.

"Mu Jumal - mida nad on teiega teinud, noormees? See ei ole ju enam inimene. See on lagunenud tuulelohe."

Kell oli just löönud kesköötundi ja Tuhkatriinu halas : "Oh issand, käes ju kesköötund ja perses kõik mu eluõnn."

Kristiine Kurema "Jäätunud võõras"

Tsirkuses me kõik oma igapäeva leiba teenime.

Mõnikord kardan ma vaime, mida loovad mõtted mu enda peas.

Ebatavaliselt tavaline päevgi võib mööduda ebatavaliselt.

Mitte iga unistus pole mõeldud unistamiseks. 

Oskan kaduda iseendasse, aga sa tule ja otsi!

Mälestus jubedast eilsest paneb mu hirmu tundma veel võõra homse ees.

Mõnikord ma mõtlen, et elu ongi nali - suur ja ja naerukrampe põhjustav. Ning et kõiksugu jamad, mis juhtuvad, on lihtsalt metsa läinud koomikute süü.

Kõik emotsioonid tuleb läbi proovida, kuid väheseid võib kuskile ajusoppi talletada.

Mullamutki tahab päikese oma elu ajal ära näha.

Tuttavlikult võõras on see tunne võõraks jäänud tuttavast.

 Ma otsimas tolmunud valest puhast tõde.

Ka võiduta võitlus on võidetav.

 Mineviku meenutamine on suurim kuritegu oleviku sisustamisel.



 

Saturday, June 18, 2011

Coelho "Palverännak: Maagi päevik"

Inimene ei tihka elult liiga palju tahta, sest kardab kaotada ja haiget saada.

Ent kui keegi võitleb hea asja eest, siis peaks ta vaatama maailma kui imepräast, kallist aaret, mis vaid ootab avastamist ja alistamist.

Igal tähel- &igal inimesel - on oma ruum ja erilised omadused.

Jumalik säde, mida me õnneks nimetame.

Agaape tähendab terviklikku armastust. see on armastus, mis haarab seda kogeva inimese täielikult oma võimusse. Kes tunneb või kogeb seda, mõitab et mitte miski peale selle pole maailmas oluline.

Me kaotame oma innukuse tänu väikestele vältimatutele lüüasaamistele, mida õiglase võitluse  käigus ikka ette tuleb. Ja kuna me ei anna endale aru, et entusiasm on kõige olulisem jõud, mis võiduni viib, siis laseme sel sõrmede vahelt välja voolata, mõistmata, et laseme käest oma elu tõelise tähenduse. Me süüdistame maailma igavuses ja kannastustes oma kaotuste pärast ning uustame, et mitte keegi peale meie ei lasknud kaduda sel nõiduslikul jõul, mis õigustab kõike - agaapel entusiasmi kujul.

See, mille ees ma tundsin hirmu, tuli mulle, ja mida ma kartsin, see tabas mind - Piibel, Iiobi raamat.

Looduses on inimesed ainsad olevused, kes teadvustavad enale surma. 

Kuid habraste olevustena püüavad inimesed siiski selle tõsiasja maha salata, et ükskord tuleb surra. Nad ei mõista, et surm ongi see, mis motiveerib neid tegema parimaid asju elus.Nad kardavad astuda pimedusse, kardavad teadmatust, ja ainus viis, kuidas sellest võitu saada, on ignoreerida tõsiasja, et elupäevade arv on piiratud. Nad ei mõista, et surma teadvustades saaksid nad veelgi juglemad olla ja oma igapäevaste vallutustega palju kaugemale minna, sest kaotada pole midagi - surm on ju vältimatu. 

Surm on meie pidev kaaslane ja surm on see, mis iga inimese elule tõelise mõtte annab. Kuid selleks, et oma surma tõelist palet näha, on meil esmalt vaja tunda ängistust ja kõiki hirme mida pelgalt tema nime mainimine tekitada võib.

Kuid sõltumata vanusest äratab öö saabuine varjatud hirmud, mis on meie hinges olnud juba lapsepõlvest peale.  

Elus üldse on tarkusel väärtus ainult siis, kui see meil mingeid takistusi ületada aitab. 

Õpetamine tähendab ainult ühe variandi ettenäitamist. Õppimine on selle võimalikuks tegemine enda jaoks.

Meie kõigi sees põleb hulluse lõõm ja seda tuld toidab agaape.

See on kõige raskem hetk iga inimese elus - kui ta on tunnistajaks võitlusele, mis toimub õige asja eest kuid ei suuda teisenemist omaks võtta ja lahingusse astuda. Nii pöördub inimese tarkus ta enda vastu.

Meie vaenlane kehastab alati mee nõrgemat külge. See võib olla hirm füüsilise valu ees või enneaegne võidutunne või ka soov loobuda võitlusest, sest me ei näe sellel mõtet.

Õige asja eest võitlemine on veel ka midagi enamat.

Sõdimine pole patt, see on armastusavaldus.

Helid räägivad kõigest - minevikust, olevikust ja tulevikus6t. Kes ei tea, kuidas kuulata, ei kuule kunagi elu poolt antavaid nõuandeid. Ja aiult see, kes kuulab hetke helisid, suudab langetada õige otsuse.

Vale vastus näitab sulle, milline on õige.

Need, kes ennast targaks peavad, on sageli otsustusvõimetud siis, kui on vaja korraldust täita ja mässumeelsed, kui tarvis alluda. Nad häbenevad käske anda ja arvavad, et nende täitmine on alandav.

Meie jõupingutused on kiiduväärsed ja vajalikud, aga tagajärjeta pole neil mingit väärtust. 

Sügavamad muutused nii üksikinimesed kui ka ühiskonnas leiavad aset väga lühikese aja jooksul. Just siis, kui me sedakõige vähem ootame, esitab elu meile väljakutse, et panna proovile meie vaprust ja soovi muutuda; sellisel hetkel ei ole mõtet teeselda, et midagi pole juhtunud, või hakata vabandama, et me ei ole veel valmis.


Väljakutsei ei oota. Elu ei vaata tagasi. Ühest nädalast on enam kui küll, et jõuda otsusele, kas lepime saatusega või mitte.


Ühed kujutlevad, et võivad lubada mida thaes, teised on valmis uskuna ükskõik mida, mis neile paremad päevad tagaks  - nii näikse, muide, olevat lugu ka teiega. Need, kes annavad lubadusi, aga ei pea neid, muutuvad lõpuks jõuetuks ja pettunuks, ning samamodi juhtub ka nendega, kes selliseid lubadusi usuvad.